Lis 12

90- lecie utworzenia Szkoły Podstawowej w Lisowie oraz 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  Szkoła Podstawowa im. M. Rataja w Lisowie w dniu  9 listopada 2018 r. obchodziła dwie bardzo ważne rocznice: 90- lecie utworzenia Szkoły Podstawowej w Lisowie oraz 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w  kościele parafialnym w Lisowie Mszą świętą dziękczynną, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, poczty sztandarowe: szkoły i OSP w Lisowie oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Skołyszyn – Zenona Szura, nowo wybrany Wójt Gminy Skołyszyn – Bogusław Kręcisz, radny i sołtys Lisowa Zdzisław Dąbrowski, prezes OSP w Lisowie Stanisław Hajduk, naczelnik OSP w Lisowie Hubert Hajduk, przewodnicząca KGW w Lisowie Joanna Kołodziej, zespół Lisowianki, emerytowani pracownicy szkoły wraz z byłą dyrektor Kazimierą Czyż, Państwo Zofia i Bronisław Stój, Pan Stanisław Wójcik – sponsorzy szkoły, przedstawiciele rady rodziców i mieszkańcy Lisowa. Po mszy świętej społeczność szkolna oraz goście udali się do szkoły gdzie o godzinie 1111  wspólnie zaśpiewali hymn państwowy w ramach uczestnictwa w akcji ogólnopolskiej Rekord dla Niepodległej. Odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” – był wyrazem największego szacunku dla naszej wolnej Ojczyzny. W tak uroczystym dniu, jakim był  jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, szkoła pragnęła szczególnie uczcić pamięć o wydarzeniach historycznych i bohaterach narodowych. Uczniowie w prezentacji multimedialnej pt. „Droga do Niepodległości” przedstawili najważniejsze wydarzenia i postaci historyczne, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała suwerenność i powróciła na mapę Europy. Zespół Lisowianki w pięknych strojach regionalnych zaprezentował kilka pieśni patriotycznych i ludowych ze swojego repertuaru, a szkolny zespół wokalny Lisolla i laureaci Szkolnego  Konkursu Poezji Patriotycznej – zaprezentowali pieśni i wiersze o ojczyźnie, jej urokach i miłości do ziemi ojczystej. Uczniowie klasy I wykonali ciekawy układ choreograficzny „Taniec z flagami”.

  Następnie wszyscy zebrani odśpiewali hymn szkolny i uczniowie przedstawili historię powstania szkoły w Lisowie, którą utworzono  10 lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, 24 sierpnia 1928 r. decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. Była to początkowo jednoklasowa szkoła powszechna z jedną salą lekcyjną i mieszkaniem nauczyciela. W prezentacji multimedialnej uczniowie pokazali jak zmieniała się w kolejnych latach szkoła: budynki, nauczyciele i pracownicy, uczniowie oraz ważne w życiu szkoły wydarzenia i uroczystości. Prezentowane zdjęcia często budziły u uczestników jubileuszowego spotkania miłe wspomnienia dawnych kolegów i koleżanek, a czasem humorystycznych wydarzeń. Zespół Lisowianki zaprezentował  piosenkę o szkole ułożoną przez panie z zespołu specjalnie na jubileusz 90-lecia powstania szkoły.
Wspomniano też, że w roku 2018 w Polsce obchodzimy również 4o-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża i biskupa Rzymu, który był wyjątkowym papieżem i niezwykłym człowiekiem, o wielkim sercu i wielkim umyśle. Uczniowie przypomnieli, że w dniu jego pogrzebu cała społeczność szkolna i mieszkańcy Lisowa uczestniczyli we Mszy Świętej i co roku szkoła organizowała w rocznicę śmierci Jana Pawła II „Wieczory papieskie” dla całej społeczności lokalnej. Aby uczcić pamięć o tej wybitnej postaci, wszyscy w skupieniu wysłuchali  piosenki „W ciszy Niepokalanej” poświęconej właśnie naszemu papieżowi, w wykonaniu zespołu Lisolla.
Na zakończenie uroczystości uczeń Szkoły Podstawowej w Święcanach, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, Jakub Depczyński wykonał na pianinie kilka utworów Fryderyka Chopina – wielkiego muzyka, patrioty i wielkiego Polaka. Występ Jakuba był bardzo wzruszający, a uczestnicy spotkania jubileuszowego nagrodzili go  gromkimi brawami.
Po części artystycznej głos zabrał Zenon Szura Wójt Gminy Skołyszyn, który złożył gratulacje  i wręczył dyrektorowi szkoły pamiątkowy grawerton. Natomiast Wójt Gminy Skołyszyn Pan Bogusław Kręcisz wyraził uznanie dla dorobku szkoły, jej sukcesów, różnorodnej  działalności szkolnej i pozaszkolnej. Na pamiątkę jubileuszu szkoły Pani dyrektor Elżbieta Madej wręczyła wszystkim gościom okolicznościowe upominki. Czytaj dalej

Paź 07

Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

    Od września nasza szkoła bierze udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III.Od września nasza szkoła bierze udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III. Nauczycie prowadzą zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica jest nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie”.
5 października 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I –III i wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Akcja została przeprowadzona przy współudziale rodziców klasy II, którzy przygotowali słodkie niespodzianki a pani Marta Krupa czytała uczniom fragment książki ,,Gang Słodziaków”.

Kolejnym etapem konkursu będzie stworzenie przez uczniów nowych  przygód Gangu Słodziaków:• uczniowie klasy I i III tworzą prace plastyczne w dowolnym formacie i technice,• uczniowie klasy II tworzą komiksy (rysunki z elementami tekstów na formacie A 3 z wykorzystaniem różnych technik)
W konkursie nagrodzone zostanie 15 prac, których autorzy zdobędą wyjątkowe gadżety ze Słodziakami oraz wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla każdej placówki. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów: poduszki-Słodziaki.

Koordynatorem akcji w naszej szkole jest p. Renata Ciołkosz. Czytaj dalej

Cze 25

Bezpieczne wakacje

   W dniu 22 czerwca do szkoły przyjechał policjant aby przypomnieć uczniom o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. W swoim wystąpieniu poruszył kilka tematów: zasady ruchu drogowego pieszych i rowerzystów, kontakty z obcymi na drodze i na terenie swoich posesji; bezpieczeństwo podczas kąpieli; bezpieczne korzystanie z mediów – cyberprzemoc. Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie popełniania przestępstwa, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112 Czytaj dalej

Cze 18

Laureaci konkursów pozaszkolnych w roku szkolnym 2017/2018

L.p. Data Nazwisko i imię ucznia Nazwa konkursu Msce Organizator
25.10.2017 Klasy I-III:

„Na straganie”

Konfrontacje Artystyczne 2017 Gminny Przegląd w kategoriach teatr i taniec

 

Wyr. GOKiCz w Skołyszynie
15.11.2017 Bartosz Rzońca

Fabian Kuś

 

Eliminacje gminne konkursu recytatorskiego Literatura i dzieci ”Dzień bez komputera”

w kat 0-III

 

II

II

III

III

GOKiCz w Skołyszynie
15.11.2017 Natalia Biernacka

Julia Martyka

Eliminacje gminne konkursu recytatorskiego Literatura i dzieci ”Dzień bez komputera”

w kat IV-VII

 

III

III

GOKiCz w Skołyszynie
28.11.2017 Amelia Węglarz Plastyczny: „Nie pal śmieci”

 

Nagroda Wójt Gminy Skołyszyn
7.12.2017 Natalia Biernacka

Miłosz Byczek

Amelia Węglarz

Pejzaże Dorzecza Wisłoki Laureat eliminacji gminnych Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
09.12.2018 Nikola Hans

Natalia Biernacka

Plastyczny: Moja przygoda z Mikołajkiem

 

III

III

GOKiCz w Skołyszynie
16.12.2018 Amelia Węglarz

Karol Furmanek

Fabian Kuś

Amelia kamińska

Cezary Zięba

Luiza Kiełtyka

Plastyczny: Kartka świąteczna na Boże Narodzenie

 

I

III

Wyr.

Wyr.

Wyr.

Wyr.

GOKiCz w Skołyszynie
12.01.2018 Karolina Wszołek

Zuzanna Ryba

Muzyczny: Konkurs kolęd i pastorałek

 

I

Wyr.

GOKiCz w Skołyszynie
12.01.2018 Karolina Wszołek Muzyczny: Konkurs kolęd i pastorałek

 

I

 

GOKiCz w Skołyszynie
21.03.2018 Amelia Węglarz

Amelia Kamińska

Fabian Kuś

Plastyczny: Kartka wielkanocna II

III

III

GOKiCz w Skołyszynie
04.04.2018 Julia Martyka Czytelniczy: Dawno, dawno temu

 

Wyr. GOKiCz w Skołyszynie
07.04.2018 Amelia Węglarz

Amelia Kamińska

Fabian Kuś

 

Plastyczny: Kartka wielkanocna II

III

III

GOKiCz w Skołyszynie

 

07.04.2018 Luiza Kiełtyka

Wiktoria Wójcik

Plastyczny: Koszyk wielkanocny

 

Wyr. GOKiCz w Skołyszynie
16.05.2018 Bartosz Rzońca

Zuzanna Ryba

Julia Martyka

Szymon Wojdyła

Zespół z przedszkola „Wesołe nutki”

XXVI Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej i  młodzieżowej I

II

Wyr.

Wyr.

Wyr.

GOKiCz w Skołyszynie
16.05.2018 Julia Martyka

Laura Wojdyła

V Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy pod hasłem „Bohater literacki – mój wzór” III

Wyr.

 

 

SP w Kunowej
17.05.2018 Drużyna

SP Lisów:

2005-2006

Gminny Turniej Lekkoatletyczny Szkół Podstawowych w kategorii chłopców I SP w Skołyszynie
25.05.2018 Wiktoria Wójcik Międzygminny Plastyczny: Odnawialne źródła energii

 

Nagroda Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
29.05.2018 Fabian Kuś

Jakub Martyka

Powiatowy V Międzyszkolny konkurs wiedzy o świecie pieniędzy czyli finansach III PKO BP w Jaśle
7.06.2018 Zespół:

Fabian Goleń

Amelia Kamińska

Jakub Martyka

Gminny konkurs ”Mały Matematyk” II Szkoła Podstawowa w Święcanach
15.06.2018 Drużyna piłkarska Turniej o Puchar Wójta Gminy Skołyszyn III Wójt Gminy Skołyszyn

Cze 18

Pielgrzymka do Łagiewnik

   W dniu 16 czerwca uczniowie klas II-III, którzy przystąpili do I Komunii Świętej udali się z pielgrzymką do Łagiewnik – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wysłuchali świadectwa o siostrze Faustynie, odwiedzili miejsca w których żyła i celę w której mieszkała. Modlili się w Centrum Bożego Miłosierdzia oraz zwiedzili i modlili się w Centrum Jana Pawła II, w miejscu gdzie podczas II wojny światowej pracował w kamieniołomach Karol Wojtyła, przyszły papież. Czytaj dalej

Cze 16

Stop nałogom

   SK PCK  przeprowadziło konkurs plastyczny „Stop nałogom”. Celem konkursu  było promowanie zdrowego stylu życia bez alkoholu, narkotyków, nikotyny, podnoszenie świadomości dzieci na temat negatywnych skutków wynikających z nadużywania alkoholu, narkotyków, nikotyny,  kreowanie wizerunku młodego człowieka wolnego od nałogów.

Laureatami konkursu zostali:

W klasach I-III: Milena Kiełtyka – I miejsce, Fabian Kuś –II miejsce, Joanna Krupa –III miejsce

W klasach IV-VII: Luiza Kiełtyka – I miejsce, Jakub Furmanek – II miejsce, Jakub Dachowski – III miejsce Czytaj dalej

Cze 16

Turniej o Puchar Wójta Gminy Skołyszyn

   Dnia 15 czerwca w Skołyszynie odbył się turniej mini piłki nożnej w dwóch kategoriach wiekowych, o Puchar Wójta Gminy Skołyszyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas starszych w składzie: Adrian Feruś, Michał Furmanek, Bartosz Syzdek, Oskar Wojnarowicz, Tymoteusz Sokolowski, Dawid Stój, Jakub Biernacki oraz Miłosz Byczek.

 

Po ciężkich i trudnych spotkaniach nasza drużyna odniosła trzy zwycięstwa, jeden remis i porażkę, co pozwoliło nam zająć ostatecznie III miejsce. Czytaj dalej

Cze 14

Konkurs piosenki patriotycznej

W dniu 13 czerwca w szkole odbył się konkurs piosenki patriotycznej. Celem Konkursu było: wspieranie integralnego rozwoju uczniów w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych; wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej; popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej; pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego; umacnianie świadomości narodowej; kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o Jej suwerenność.

Laureatami zostali:

W kategorii klas O-III: Bartosz Rzońca – I miejsce, Wojciech Szański – II miejsce, Karolina Wszołek, Zuzanna Ryba – III miejsce ex aequo

W kategorii klas IV-VII: Luiza Kiełtyka – I miejsce, Zuzanna Warchoł – II miejsce, Kinga Banach, Julia Martyka – III miejsce ex aequo.

Wyróżnienia dla: Tria: Karol Fur,manek, Dominik Gołębiowski, Nikola Hans; Zespołu z klas II i III; Weroniki Wszołek, Adriana Durana, Szymona Wojdyły. Czytaj dalej

Cze 10

Nie ufaj obcym

   SK PCK w związku ze zbliżającymi się wakacjami przeprowadziło prelekcję n/t „Nie ufaj obcym”. Dotyczyła ona tematu bezpieczeństwa i zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Niebezpieczne skutki, wynikające z kontaktów z osobami obcymi – nie ufaj obcym ludziom, np. nie przyjmuj od nich słodyczy, zabawek – nie odchodź od domu namawiany przez obcych ludzi – nie zdradzaj sekretów rodzinnych – nie otwieraj drzwi obcym ludziom pod nieobecność rodziców lub starszego rodzeństwa.  Czytaj dalej

Cze 08

XII Gminny Turniej Matematyczny „Mały Matematyk”

Dnia 7 czerwca 2016 r. w szkole Podstawowej w Święcanach odbył się opracowany przeprowadzony przez nauczycielkę panią Martę Piętę XII Gminny Turniej Matematyczny „Mały Matematyk” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Skołyszyn. Każda  szkoła reprezentowana była przez trzyosobową drużynę. W skład zespołów weszli uczniowie, którzy w eliminacjach szkolnych wyróżnili się najlepszymi umiejętnościami matematycznymi. Celem turnieju było promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki, doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi i logicznego myślenia oraz integracja środowisk szkolnych. Uczestnicy musieli wykazać się zdolnością współpracy, poczuciem współodpowiedzialności,
a także doborem odpowiedniej strategii. Wszystkie drużyny przejawiały duży zasób wiedzy i umiejętności matematycznych, dzięki czemu rywalizacja była zacięta, a zabawa wspaniała. Po słodkim poczęstunku wszystkim uczestnikom turnieju wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Nasi  uczniowie Amelka Kamińska, Fabian Goleń i Jakub Martyka, uczniowie klasy III zajęli II miejsce.  Gratulujemy!!

Czytaj dalej